ГРИБОВИЦЬКЕ СМІТТЄЗВАЛИЩЕ ГОТУЮТЬ ДО ПОЧАТКУ ДЕГАЗАЦІЇ ТА КОМПЛЕКСНОЇ РЕКУЛЬТИВАЦІЇ

05.06.2019

Цього місяця має розпочатися дегазації Грибовицького сміттєзвалища. Це ключова складова першого етапу комплексної рекультивації, який триватиме два роки. Комплексне відновлення полігону стає можливим завдяки міжнародному проекту із ЄБРР. Перший етап рекультивації передбачає вирівнювання тіла полігону, встановлення систем дегазації та очистки фільтратів.

фото ІА “Дивись.ІНФО”

«Вже цього місяця фахівці компанії, яка перемогла у інвестиційному конкурсі, розпочнуть роботи із спорудження системи дегазації. Зокрема, у тілі сміттєзвалища пробурять свердловини для видобутку біогазу та встановлять генераційну установку. В результаті буде зведено до мінімуму  шкідливий вплив від потрапляння біогазу у повітря, а комунальне підприємство зможе отримати доходи, які компенсують частину витрат на рекультивацію», – розповів директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря.

Компанія «Кліар Енерджі», яка проводитиме дегазацію, має виконати інвестиційні зобов’язання. Зокрема, під’єднати додаткові електричні потужності для потреб ЛКП «Збиранка» та ЛКП «Зелене місто» на полігоні. Також збудувати та під’єднати трансформаторну підстанцію. Тим часом вже  сплачено  інвестиційні внески у розвиток соціальної інфраструктури Грибовицької та Малеховської селищних рад по 1 000 000 грн відповідно.

фото ІА “Дивись.ІНФО”

«Одночасно із встановленням систем для проведення дегазації та встановлення системи очистки фільтрів цього року стартують роботи із стабілізації тіла сміттєзвалища. Для цього його вирівняють та накриють спеціальним технологічним  захисним екраном товщиною понад 60 см. Це товстий шар природних матеріалів (щебінь, пісок), та гідроізолюча захисна мембрана, які унеможливлять потрапляння опадів всередину, а відтак – подальше утворення фільтратів. Окрім того, це дозволить повернути полігон у межі землекористування, адже зараз частина сміття вийшла за визначений периметр», – розповів директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря.

А вже до кінця року повинна запрацювати нова система очистки фільтрів: саме зараз триває тендер на визначення фірми-переможця.

Згодом фахівці перейдуть до наступного етапу робіт, який передбачає біологічну рекультивацію – це формування родючого шару. Цей процес триватиме ще 2-3 роки. За цей час на полігоні будуть висаджені чагарники, кущі, невеликі насадження із неглибокими кореневими системами, щоб не пробити захисний шар. Очікується, що весь полігон у Грибовичах буде виглядати як великий сквер.

Нагадаємо, рекультивація Грибовицького сміттєзвалища є частиною комплексного плану вирішення проблеми поводження з твердими побутовими відходами у Львові. За два роки у місті збудують перший в Україні сучасний сміттєпереробний комплекс із європейською технологією механіко-біологічної переробки відходів, рекультивують старий полігон та впровадять нову систему поводження з відходами. Вона передбачатиме сортування сухого та вологого сміття, вторинної сировини та облаштування окремих майданчиків для збору електроніки, великогабаритного і будівельного сміття. Вже у цьому році відкриється станція компостування органічних відходів.  Для цих цілей місто отримало 25 мільйонів євро кредиту від Європейського банку реконструкції та розвитку, 10 мільйонів євро гранту — безповоротної фінансової допомоги від екологічних фондів. Внесок міста — 6,75 мільйона євро.